top of page
Judita_FotoLeslieLudaNoygues.jpg

Jmenuji se Judita Matyášová a jsem novinářka. Od roku 2003 pracuji pro celostátní média. Jsem také lektorka kurzů pro veřejnost, kde se dozvíte, jak dostat příběhy do novin a časopisů. Poradím vám

s propagací vašeho města. Nejvíc ze všeho mě baví propojovat zajímavé příběhy a inspirativní česko-dánské osobnosti. 

Proč právě Dánsko? V roce 2010 jsem věděla o Dánsku asi jako většina Čechů: je tam zima, pocházel odtamtud autor pohádek Hans Christian Andersen a Dánové jezdí na kolech. Jedna černobílá fotografie všechno změnila.

 

Byl to portrét české židovské dívky Heleny. Publikovala jsem její příběh na titulní straně Lidových novin. Pár dnů poté, co vyšel můj článek, tak se ozvala Helenina sestřenice a vyprávěla mi, že je jediná přeživší z celé rodiny. Zachránila se díky tomu, že odjela v roce 1939 do Dánska a bydlela tam v pěstounské rodině. Na počátku války vycestovalo 80 českých židovských teenagerů z celého Československa do Dánska a prožili čtyři válečné roky v pěstounských rodinách. Zaujalo mě, co Dánové udělali pro naše děti a začala jsem pátrat v Česku, Dánsku, Švédsku a brzy i po celém světě. Našla jsem desítky pamětníků a napsala jsem o nich knihu Přátelství navzdory Hitlerovi a podílela jsem se na dokumentárním filmu Na Sever

Od roku 2011 jezdím pravidelně do Dánska, původně kvůli příběhům pamětníků, ale postupně i proto, že mě začala zajímat jejich kultura a životní styl. Došlo mi, že stejně jako my nevíme téměř nic o Dánech, tak oni neví skoro nic o nás. Často se mě Češi ptají, co se mi líbí právě v této skandinávské zemi? "Respekt a důvěra na všech frontách!" Respekt k práci, respekt k volnému času, respekt k přírodě, respekt k menšinám. A velká důvěra ve státní správu. Já vím, že to zní skoro jako utopie, ale já jsem to viděla v každodenním životě a doufám, že se někdy v Česku taky dočkáme.

Postupem let se ze mě  stala česko-dánská spojka, která propojuje státní i soukromé instituce u nás i na Severu. Od kultury, přes vzdělávání, neziskový sektor až po cestovní ruch. Věřím, že se od Dánů můžeme ledacos naučit, ale také oni od nás. Mám  v Dánsku spoustu osobních kontaktů a těším se, že brzy společně vybudujeme pomyslný česko-dánský most.
 

Chcete se dozvědět víc? Napište mi a určitě něco společně vymyslíme!

bottom of page