top of page

Porovnání radničních webů 

Dánsko x Česko

Často přemýšlím nad tím, co vše způsobuje, že mi lidé starší generace v Česku říkají: „Prý je nás moc“ / „Prý stojíme moc peněz“ „Prý jsme na obtíž“

 

Myslím, že jsou tři hlavní zdroje, které ovlivňují, jaký je veřejný obraz starší generace

1) jak se o seniorech píše

2) jak o nich mluví politici

3) jak s nimi komunikují úřady.

Jak většinou vypadá fotografie seniora v celostátních médiích? Jaké jsou titulky článků o starší generaci? A jak o seniorech píšou radnice v Dánsku x v Česku? Proč jsem si vybrala právě Dánsko? Protože vím, že dánská společnost klade velký důraz na to, aby lidé všech generací věděli, co jim stát poskytuje. Takže nejde „jen“ o seniory, ale celkově o to, aby veřejnost měla jasné a konkrétní informace, které snadno najde na radničním webu. Nyní připravuji podrobný článek na toto téma. Ráda bych se s vámi podělila o průběžné výsledky.

Na dánských webech (hodila jsem do překladače - tak berte překlad s rezervou) máte většinou na homepage „Občan“ případně je tam „Senior“. Kliknu jednou max. dvakrát a jsem u informací, které potřebuji. Zato u webů v Česku je to mnohem složitější. Kliknu na hlavní stránku, je tam sice také „Občan“ nebo „Potřebuji zařídit“, ale pak následuje sáhodlouhý výčet…od toho, kde vyřídit pas až po svoz odpadu. Ve finále tam v hlubinách informace jsou, ale opravdu není zrovna snadné najít, co potřebuji. A to ani nejsem senior…

 

Zajímalo mě, čím to je, že dánské radnice komunikují jasně a srozumitelně? Natáčela jsem rozhovor s dánskou lingvistkou, mluvila jsem se zástupci dánských radnic – hlavně s lidmi ze sociálních odborů. Na každé dánské radnici je takzvaná Rada starších, což jsou senioři z místní komunity. Radní s nimi musí konzultovat strategická rozhodnutí v obci, ale také se s nimi radí, jak srozumitelně komunikovat na webu.

 

V Česku sice žádnou Radu starších nemáme, ale šlo by to řešit velmi snadno: pozvat pár seniorů, posadit je k radničnímu webu a poslechnout si, co se jim těžko hledalo, čemu nerozuměli atd. Často mi lidé říkají: „Jasně, v Dánsku to jde, protože je to bohatá země!“ Jenže tohle opravdu není o penězích. Je to o obyčejném selském rozumu, že když dělám něco pro veřejnost, tak je fajn naslouchat tomu, co ta veřejnost potřebuje. Tady pár příkladů: v první části fotogalerie weby z Dánska, pak weby z Česka. Neberte tyto příklady jako nějaké „pranýřování“ konkrétních měst. Jde mi hlavně o to, aby byl jasný rozdíl mezi snadným – složitým hledáním.

bottom of page